Det hele er rigget av Jens Stoltenberg

Det er jeg temmelig sikker på.

Og da snakker jeg om Yssen/Valla-melodramaet som foregår åpent i mediene. For om det er noe alle vet, så er det at Jens er redd Gerd-Liv, hvor mye de enn går tur rundt Sognsvann og sitter der og spiser Gerd-Livs bedbragte matpakke. Når hun setter stålblikket i Jens, skjelver han innvendig og gjør akkurat som han får beskjed om. Seneste så vi dette i full offentlighet da han måtte krype til korset etter det miserable sykelønns-utspillet.

At Valla får akkurat en arbeidsmiljøsak på seg, og at motparten i saken også er en kvinne, det er som om manus er skrevet av Jens. Han trenger ikke å si at Gerd Liv ikke er så grei som turene rundt Sognsvann skulle tilsi, at han er pissredd henne, og at det egentlig er hun som bestemmer saker som har med arbeidslivet å gjøre. Andre saker også, for den sakens skyld. Yssen gjør jobben, og det er til og med iblandet diskriminering av kvinner som er gravide.

Spøk til side. Jeg vet ikke hva som er sant eller ikke, og skal dermed forsøke å ikke spekulere for mye. Men som regel er det slik at det ikke er røyk uten ild, og det er ikke første gangen det er sagt at Gerd-Liv Valla er en hard nøtt å knekke, svært bestemt og med en sterk overbevisning om at hun har rett, og dertil hørende motstand mot kritikk. Det er ikke ulikt andre toppledere, forøvrig, men problemet er jo at dette er i Norges største arbeidstaker-organisasjon. Nettopp der stiller man enda større krav til redelighet og behandling av medarbeidere enn andre steder. Selvsagt er det slik.

Jeg kan ikke skjønne at Ingunn Yssen skal finne på alt dette, slik Valla mer enn antydet på pressekonferansen i går. Og selv om Vallas oppfatning av de samme situasjonene kan være annerledes, slik er det ofte, så er det uten tvil slik at Yssen har følt det svært belastende og vanskelig å jobbe for Valla. Den beskrevne situasjonen med grov utskjelling av Yssen fordi sjefen ikke hadde fått godt nok flysete, er vel ikke noe man finner på. Uansett, hun har følt seg såpass dårlig behandlet at hun tar den belastningen det er å gå ut med saken i mediene. Det er belastende personlig, og det kan være belastende i forhold til fremtidig yrkesliv. Valla er ikke en dame uten innflytelse både her og der. Og dessuten fikk hun troverdig støtte av en tidligere kollega i går.

Nå skal visstnok Valla komme med en skriftlig redegjørelse senere i dag. Og jeg tror neppe det er spesielt lurt. Jeg tror ikke pressekonferansen i går var det heller. For det viser en temmelig steil og uforsonlig Valla som i hvert fall ikke har gjort noe feil. Noen ganger kan det lønne seg å bare si “Ingen kommentar”, i hvert fall til man har telt til 10 og funnet frem diplomaten i seg, om den eksisterer. For jo steilere hun er, jo mindre troverdig blir Valla i mine øyne i denne saken.

Jeg vil tro at de kommer til å komme mer. Mye mer.

“Vi har veldig god samvittighet”, sier Valla. Men har hun god selvinnsikt?

Relaterte poster

Arkivert som: Meninger om mangt og mye

Tagget som:

RSSKommentarer (170)

Legg inn en kommentar | Trackback URL

  1. Iskwew says:

    Sånn går det når man går i skole hos Brynjar! Og han har selvsagt en plass i boken.

  2. Undre says:

    Brillefint!

    Meling er gutten sin!

  3. Undre says:

    Men nå tar jeg natta her.

    Good night and good luck!

  4. Shoaib says:

    skal alle gå og legge seg nå plutselig?

  5. Iskwew says:

    Hmmm? Nei ikke enda.

    Oh,  Undre skal legge seg.  Natta, Undre!

  6. Shoaib says:

    iskwew, kan du skjønne hva de skal legge seg så tidelig for? lørdag imorgen og allting :D

  7. Iskwew says:

    Nei, jeg skjønner det ikke, men så er jo jeg en skikkelig nattugle.

    Og NÅ har jeg fått til å endre nummerering fra romertall til tall. Jippi!

  8. Shoaib says:

    så det, wow 157 innlegg, not bad! :D

  9. Iskwew says:

    Nei, i kveld gikk det unna! Noen ganger er det morsomt å ha blogg altså. Og hyggelig at du stakk innom også.

    Du er vel snart i gang med koding av wordpress du også? Morsomt :o )

  10. Shoaib says:

    Ja, jeg skulle få litt hjelp av install4free med å innstallere wordpress, men ikke kommet helt i mål enda da .. .vi får se hvordan det går … skal se litt på installeringen imorgen og se om jeg skal prøve meg på det selv :)

  11. Iskwew says:

    Du får bare spørre om det er noe, det kan jo hende jeg kan hjelpe deg. Jeg mekket stort sett mitt selv.

  12. Shoaib says:

    I’ll get back to you with that! :D

  13. Iskwew says:

    All right :o )

    Men nå tror jeg at jeg svikter deg jeg også, på tide å sove litt, så det er litt overskudd til travel Tigerunge i morgen.

    Natta, Shoaib!

  14. Shoaib says:

    god natt og sov godt!

  15. [...] I går kveld hadde Undre, Goodwill, Milton, jeg og til slutt også Victoria og Shoaib en særdeles fornøyelig seanse i Undres og min blogg. Det hele minte meg om gode gamle dager i gjestebøker på spray eller Blink, men særlig på spray, det er det var litt mer løssluppent enn på Blink. Og dermed ble kvelden fylt med latter og moro, snarere enn å titte på tv. Og den som ikke skjønner at det betyr noe, har gått glipp av et poeng eller tre. [...]

  16. [...] Forøvrig deles min teori om at det er Jens som står bak av Vetle Lid Larsen 16.januar. Han skriver følgende: “SPØRSMÅLET våre integritets-hungrige kommentatorer og journalister skulle stilt seg er ikke om Stoltenberg har kjent til denne saken. Men hvor mye han aktivt har bidratt.”  Her vil jeg påpeke at Iskwews hjørne var først ute med denne teorien om den bakenforliggende årsaken til konflikten.  Han skal imidlertid ha for at han at han har utdypet den med detaljer jeg ikke hadde kjennskap til. [...]

  17. E.R. II says:

    Hei!

    Til tross for at undersøkelsen har vært “factiod” har den hele tiden vært politisk. Det har handlet om hvor mye støtte de forskjellige linjene har klart å oppdrive. Til begynne med av det vanskelig å fiske fram stemmer imot Valla, men demningen brast ganske fort.

    Jeg tror ikke Valla gikk frivillig i dag, hun fikk lov til å gå frivillig, og det var jo en mye hyggeligere gest mot henne enn om hun hadde fått den uttrykte mistillit i LO.

    LO er ikke helt demokratisk, det skjer jo en del rare ting der inne, men det er et slags veiet demokrati. Ikke vet jeg om en verftsarbeider har like mye makt bak krava som en hjelpepleier, men de forskjellige forbundene har forskjellig makt etter sin størrelse og innflytelse.

    Jeg leste en gang tidlig i denne saken at Arbeiderpartiet ble dannet med utgangspunkt i fagbevegelsen. En ting du peker på er at LO har hatt sterk innflytelse hos Jens fordi hun har en enorm makt. Som for eksempel til å sørge for riktig valgresultat sett fra rød-grønn side. En sak der Valla gjorde en alvorlig feil var å sette Jens på plass, men ikke bare det, hun klarte ikke la være å gjøre det offentlig. Det var et klart signal på mangel på teft. Makt uten teft er et lokomotiv som dundrer i avgrunnen.

    Men Ap har ikke noe å tjene på et svakt LO. LO er nesten en garantist og en maktbase for de rød-grønne. Hva kommer til å skje nå? Vent og se.

    Du skrev om denne saken for 166 kommentarer siden. Hva tror du i dag?

  18. Iskwew says:

    Jeg tror at huskestuen rundt endringene i sykelønnsordningen gjorde det klart for Jens at de sterke båndene mellom LO og Ap måtte svekkes på et vis. Og at muligheten kom seilende i Yssen-saken. Det hadde tatt mye lenger tid å få til det, uten den saken.

    Båndene mellom Ap og LO hører på en måte til i en forgangen tid, og det har Jens kløkt nok til å skjønne.

    Så tror jeg at grunnen til at det har lekket som en sil i denne saken, fra folk som åpenbart har hatt korrekt informasjon, er at det er mange i LO som har villet bli kvitt Valla. Ikke fordi hun er en dårlig LO-leder, men fordi hun er en dårlig leder. Var det ikke for det, hadde ikke denne saken utviklet seg som den gjorde.

    Hva som skjer nå, er ikke godt å si. Men selv NHO ønsker et sterkt LO. Med det presset som er på lønninger i Norge, med mikroskopisk arbeidsledighet og stadig større mangel på arbeidskraft, trengs det et sterkt LO for å sikre disiplin. Og da er vi igjen tilbake til særinteresser i LO. Kanskje er det krefter der som ikke vil ha et sterkt og disiplinert LO.

  19. E.R. II says:

    Det er nesten litt morsomt det du sier der. Antyder du at næringslivet måtte blø mer om det ikke var for fagforeningene og LO i særdeleshet?

    Jeg tenkte litt på en annen sak der NHO og LO går hånd i hånd. Den utrangerte delen av industrien, spesielt metallurgisk som ikke overlever på annet enn gratis strøm og liten premie på forurensning.

  20. Iskwew says:

    Akkurat nå tror jeg det ja. På den annen side, om det var høy arbeidsledighet så ville arbeidstakerne blø mer. De store organisasjonene i arbeidslivet har hatt en stabiliserende effekt på lønnsoppgjørene i Norge. Den berømmelige solidaritetslinja. Og det som vel er sikkert, er at uten LO måtte arbeidsgiverne betale betydelig mer av sykelønnen i dag.

    Så jeg er ikke sikker på at Finn Bergesen er så happy i dag.

Legg inn en kommentar

Site Meter