Om forfatteren:

Vaksinesøksmål avvist av Norsk pasientskadeerstatning

De første som har søkt erstatning med den begrunnelse at vaksine har ført til ME, har fått avslag, melder Aftenposten.

- Vi mener det er lite sannsynlig at vaksinen har utløst sykdommen ME hos disse to personene, sier assisterende direktør Rolf Gunnar Jørstad i NPE til Aftenposten.no.

Til sammen 245 personer med ME, eller som har symptomer på sykdommen, har søkt staten om erstatning gjennom NPE.

De var alle med i et meningokokk-vaksineforsøk i årene 1987 – 1994, og mener vaksinen er skyld i at de har fått den nevrologiske sykdommen ME, også kalt Kronisk utmattelsessyndrom.

Til sammen 180.000 personer fikk vaksinen mot hjernehinnebetennelse i perioden 1988 – 91. En rapport fra Folkehelseinstituttet (FHI) konkluderte i fjor med at flere av dem hadde fått nevrologiske forstyrrelser av vaksinen, men ikke ME. FHI vil i løpet av året utrede dette nærmere.

Jørstad sier at hovedårsaken til at de to ikke har fått medhold i klagene, er at de typiske ME- symptomene kom så sent.

243 andre saker ligger og venter, og alle sakene skal behandles individuelt. Dermed vurderer man å trekke inn sakkyndige fra utlandet, side det er få som har spesialkompetanse på ME i Norge.

Popularity: 16% [?]

Arkivert som: Presserunde

Tagget som:

RSSKommentarer (0)

Trackback URL

Legg inn en kommentar